PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY zgodnie z art. 115 Regulaminu skierowane w dniu 18 listopada 2009 r. przez: Malcolm Harbour, Andreas Schwab, Evelyne Gebhardt, Cristian Silviu Buşoi oraz Heide Rühle w imieniu Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów do Komisji
W orzeczeniu C-42/07 Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że każde państwo członkowskie ma swobodę ustalania celów swojej polityki w zakresie zakładów i gier hazardowych oraz określania odpowiedniego poziomu ochrony. Każde państwo członkowskie jest zatem uprawnione do zakazywania działalności na swoim terytorium operatorom oferującym udział w grach losowych przez internet, nawet jeżeli operatorzy ci działają z terytorium innego państwa członkowskiego, w którym legalnie świadczą podobne usługi. Jednak ograniczenia (swobodnego świadczenia usług) powinny przyczyniać się do realizacji celu (celów), na który (które) powołuje się dane państwo członkowskie, muszą być proporcjonalne i stosowane w sposób niedyskryminujący.
ETS podkreślił to ostatnie stwierdzenie w orzeczeniu C-153/08. W tym kontekście ustawodawstwo krajowe jest właściwą podstawą dla zapewnienia realizacji obranego celu jedynie wówczas, gdy czyni to w sposób spójny i systematyczny. W chwili obecnej szereg państw członkowskich dokonuje przeglądu ram regulacyjnych w omawianym zakresie.
W odniesieniu do własnej rezolucji z dnia 10 marca 2009 r. w sprawie uczciwości gier hazardowych online (P6_TA(2009)0097) Parlament zwraca się do Komisji z następującymi pytaniami:
1. Jakie kroki zamierza podjąć Komisja w świetle ww. orzeczeń ETS w sprawie gier hazardowych online oraz jaki jest stan zaawansowania postępowań w sprawie naruszenia, które Komisja wszczęła przeciwko wielu państwom członkowskim w celu zweryfikowania, czy krajowe środki ograniczające transgraniczne świadczenie usług związanych z grami hazardowymi online są zgodne z prawodawstwem wspólnotowym?
2. Czy Komisja mogłaby skomentować niedawne zmiany w ustawodawstwie państw członkowskich w kontekście wspomnianych orzeczeń ETS?
3. Czy Komisja przewiduje wspólne ramy regulacyjne dla coraz liczniejszych transgranicznych transakcji związanych z grami hazardowymi online, aby zapewnić odpowiedzialne gry hazardowe online, odnosząc się do ochrony narażonych na niebezpieczeństwo konsumentów oraz zapobiegając uzależnieniom i nałogom, a także przestępczości zorganizowanej?
Źródło: Parlament Europejski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz